Zamknij

Rezystancji uziemienia - wszystko co powinieneś widzieć

20:01, 07.05.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 20:01, 07.05.2024

Obecność uziemienia jest potrzebna dla utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Regularnie należy wykonywać pomiar rezystancji uziemienia, która nazywana jest także statyczną. Jest to wartość, która występuje pomiędzy uziemieniem a ziemią w trakcie przepływu prądu przemiennego, jaki ma częstotliwość techniczną. Dlaczego tak ważne jest wykonywanie takich pomiarów i w jaki sposób się je wykonuje?

Pomiar rezystancji uziemienia - na czym to polega?

Istnieje kilka metod, które pozwalają zmierzyć rezystancję uziemienia. Mowa tu o następujących metodach:

  • techniczna - w trakcie pomiaru bierze się pod uwagę stosunek prądu, który jest między odłączonym uziomem a uziomem pomocniczym. Ten drugi musi znajdować się w dalszej odległości od uziomu badanego;
  • kompensacyjnej - w trakcie badania porównuje się napięcie uziomowe ze spadkiem napięcia na rezystorze. Potem dokonywany jest odczyt rezystancji, jeżeli obydwie te wartości będą takie same. Tą metodę często nazywa się zerową;
  • udarowa - należy pamiętać o tym, że nie ma możliwości jej zastosowania w przypadku kontroli uziemień roboczych i ochronnych.

Niekiedy stosowana jest również pasywna metoda pomiaru, wysoko-częstotliwościowa lub też 2-cęgowa. Jedna to metoda techniczna należy do najczęściej wykorzystywanych ze względu na możliwości zastosowania oraz otrzymane wyniki. Ważne jest to, aby do wykonywania pomiarów dopasować odpowiednie mierniki. Tylko wtedy można mieć pewność, że pomiary zostaną wykonane w prawidłowy sposób.

Mierniki do wykonywania pomiaru rezystancji uziemienia

W rękach elektryków najczęściej znaleźć można omomierze lub multimetry cyfrowe. Tą pierwszą grupę urządzeń można podzielić na cyfrowe i analogowe. Wybór omomierza należy dopasować do posiadanych umiejętności. Analogowe wymagają posiadania zaawansowanej wiedzy. Tak również jest w przypadku omomierzy cyfrowych, które są jednak nieco łatwiejsze w obsłudze. Omomierze najczęściej wykorzystuje się w przypadku pomiaru rezystancji rezystorów, oporników, przewodów itp. elementów elektronicznych. Ważne jest to, aby bez względu na wykorzystane urządzenie, zawsze wykonać kilka podstawowych kroków, które pozwolą na dokładne pomiary oraz zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. O czym nie można zapomnieć? Przed wykonaniem pomiaru należy:

  • odłączyć napięcie z układu elektrycznego;
  • końcówki do mierzenia zawsze należy podłączyć do właściwych punktów elektrycznych;
  • w tym momencie należy odczytać wartości, które będą wyświetlać się na mierniku.

Pomiar rezystancji jest bardzo ważnym procesem, który należy wykonywać regularnie. Tylko w ten sposób będzie można zapoznać się ze stanem technicznym całej instalacji odgromowej. Regularnie wykonywane pomiary pomogą w porę wychwycić usterkę. W efekcie będzie można dokonać szybkiej i sprawnej naprawy, co też pomoże zachować wyższy poziom bezpieczeństwa.

Kto korzysta z pomiarów rezystancji uziemienia?

Pomiary rezystancji uziemienia należy wykonywać w przypadku nowo powstających budynków oraz tych już istniejących. Pozwala to bowiem sprawdzić skuteczność ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym i ochrony odgromowej. Budynek nie zostanie dopuszczony do użytku, jeżeli uziemienie nie spełnia określonych norm, co też określi pomiar rezystancji. Pomiar rezystancji musi zostać wykonany już na etapie projektowania i wykonywania instalacji w budynkach. Nie można zapomnieć o tym, że wartość, która została określona na samym początku, w trakcie kolejno wykonywanych pomiarów, także musi zostać zachowana. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%