Zamknij

Całuję rączki - cmok! Nonsens czy szarmancki gest?

13:10, 27.03.2015 .
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne; depositphotos.com Zdjęcie ilustracyjne; depositphotos.com

Jeszcze kilkanaście lat temu obowiązkowym gestem przy powitaniu i pożegnaniu, jakim mężczyźni obdarowywali kobiety było „cmoknięcie w rączkę”. Większość pań, układając w odpowiedni sposób dłoń, ochoczo się temu poddawała. Jak jest dziś?

Obecnie przybywa coraz więcej przeciwników tej formy okazywania sympatii. I to zarówno po stronie obdarowujących jak i adresatek. Te ostatnie to w szczególności wyemancypowane, nowoczesne kobiety, dla których całowanie po rękach w wykonaniu często obcych mężczyzn to zwyczajny nietakt.

Mężczyźni również odstępują od tej formy powitania: starsi z obawy przed ewentualnym urażeniem adresatki pocałunku, młodsi uważają takie zachowanie za „obciachowe”.

Po obu stronach pozostali niewątpliwie jednak tacy, którzy uważają , że ten rycerski sposób okazywania damie szacunku należy kultywować.

Aby choć trochę rozwiać wątpliwości w tym temacie o opinię poprosiliśmy włocławianki.

- W sumie nie mam nic przeciwko takiemu zachowaniu - mówi Magda, lat 26. - Ważne jest jednak, aby mężczyzna nie robił tego ”byle jak”. Przyciąganie kobiecej ręki siłą, całowanie za mocno, przetrzymywanie dłoni - tego nie lubię. Pocałunek w rękę powinien być delikatny, nienachalny i nie wprowadzać mnie w zakłopotanie.

- W mojej pracy spotykam się często z takim sposobem witania się, szczególnie ze strony panów w wieku 40 - 60 lat. Niektórzy z nich robią to tak nieumiejętnie, że na ich widok i na to, co za chwilę nastąpi mam zamiar uciec - mówi 35-letnia Anna, pracująca jako nauczycielka. - : Zdarzyło mi się nawet , że pewien starszy pan po szybkim cmoknięciu mnie rękę powiedział :
”Oj, zostawiłem dżemik!”, a wcześniej jadł pączka! Teraz, często z premedytacją unikam niektórych powitań.

Przeciwniczką tego zwyczaju jest Kasia. - Absolutnie nie! Nie życzę sobie, aby jakiś obcy facet zostawiał na mnie swój materiał genetyczny - bulwersuje się dziewiętnastolatka. - To jest po prostu obleśne! Ja również nie rzucam się do całowania mężczyzn po rękach. Tego samego oczekuję od nich!

Innego zdania jest Krystyna, lat 65: - Uwielbiam mężczyzn całujących kobiety po rękach. Niestety wyraźnie widać,że  ta piękna tradycja zanika ,a współczesna młodzież jest w ogóle źle wychowana więc co tu liczyć na taki gest - tłumaczy. - Cud , jeśli taki młodzieniec wydusi z siebie zwyczajne „dzień dobry”.

Całować "po rączkach" czy nie? Czekamy na Wasze opinie.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

emiemi

7 3

ja uważam, że to bardzo miły gest, jeżeli oczywiście mężczyzna robi to delikatnie i z wyczuciem, dla mnie to oznaka szacunku, dodam, ze jestem młodą osobą 14:23, 27.03.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

spekulantspekulant

8 0

Dodam tylko drodzy panowie jako wybitny znawca obyczajów, że nie całujemy kobiet w rękę "pod gołym niebem", robimy to tylko w zamkniętym pomieszczeniu.

No i oczywiście nie wyciągajcie łapy na powitanie kobiety, chyba że jest dużo młodsza (jakieś 80 lat)
To kobieta wyciąga rękę pierwsza.

15:42, 27.03.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

johnjohn

1 3

Jest równouprawnienie i nie całujemy w dłonie , we Francji nie ma tego zwyczaju , a kobiety nawet są oburzone jak chce się je pocałować w dłoń . Jest to normalne zachowanie i nasze damy niech nie podstawiają dłoni do całowania bo to nie wypada . 12:27, 28.03.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrissKriss

1 0

cmoknonsens - potocznie z niechęcią o "rączki całuję" 00:26, 16.02.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%