Zamknij

Włącz się do zabawy z Saniko i wygraj tablet

13:45, 08.10.2015 artykuł sponsorowany
Fot. Saniko Fot. Saniko

PKG Saniko zachęca mieszkańców do jeszcze efektywniejszej segregacji odpadów. Organizuje specjalną zabawę, w której nagrodą główną jest tablet. Żeby o niego powalczyć trzeba wziąć udział w czterech konkursach organizowanych przez kolejne tygodnie na DDWloclawek.

Nowe pytania konkursowe będą pojawiać się w każdy poniedziałek przez najbliższe 4 tygodnie w zakładce konkursy. Na pierwsze z nich już można przesyłać odpowiedzi. Po kliknięciu w baner konkursowy można poznać szczegóły zabawy i regulamin. Szansę na tablet będę miały tylko te osoby, które nie przegapią żadnego z nich. Tablet to nie jedyna nagroda w konkursie. Na uczestników czekają także zestawy nagród rzeczowych, upominków i gadżetów.

Dlaczego powinniśmy segregować odpady?

Zobowiązuje do tego ustawa

Od 1 lipca 2013 roku obowiązują w naszym kraju przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, której wprowadzenie nazwano niebezpodstawnie „rewolucją śmieciową”. Zmiany miały przyczynić się do zwiększenia ilości odzyskiwanych i przekazywanych do recyklingu odpadów opakowaniowych z papieru, tworzyw sztucznych i szkła. Odpady te stanowią lwią część odpadów powstających w gospodarstwach domowych.

Zgodnie z zapisami zawartymi w ustawie wszystkie gminy zobowiązane są do tego, by na koniec każdego roku kalendarzowego osiągnąć odpowiedni poziom odzysku odpadów opakowaniowych. Poziom odzysku dla poszczególnych lat kształtują się następująco:

W roku 2015 – 16% , 2016 – 18%,  2017 – 20%,  2018 – 30%, 2019 – 40%,  2020 – 50%.

Widmo kar za brak segregacji

Oznacza to, że w roku 2020 50% odpadów opakowaniowych odbieranych od mieszkańców poszczególnych gmin będzie musiało być poddawanych recyklingowi. O ile poziomy na lata 2015 - 17 dla większości gmin nie powinny stanowić problemu, o tyle te poziomy, które gminy będą musiały osiągnąć w latach 2018 – 20 bez wątpienia dla wielu z nich stanowić będą barierę nie do przeskoczenia, a to wiązać się może z nakładaniem kar za niespełnienie wymogów przez organy kontrolne. 

Gminy muszą zatem podjąć radykalne działania, aby wprowadzić segregację odpadów na swoim terenie. We Włocławku system selektywnej zbiórki stosowany jest od 14 lat. PGK Saniko, które gospodaruje odpadami w mieście, już w 2001 roku wprowadziło na jego terenie taki sposób odbierania odpadów. Po wejściu w życie ustawy, w 2013 roku system ten został rozbudowany i udoskonalony. 

Segregacja jest prosta

Mieszkańcy bez wątpienia przyzwyczaili się do widoku osiedlowych punktów zbierania, zwanych popularnie gniazdami, w których znajdują się pojemniki na plastik, szkło i makulaturę, a do których mogą bezpłatnie wrzucać powstające w gospodarstwach domowych odpady opakowaniowe.

W chwili obecnej we Włocławku znajduje się blisko 260 pojemników na szkło, ponad 300 na tworzywa sztuczne oraz blisko 100 na makulaturę. Odpady opakowaniowe do osiedlowych punktów gromadzenia dostarczać mogą wyłącznie mieszkańcy miasta Włocławek, którzy odprowadzają opłatę za gospodarowanie odpadami do Urzędu Miasta.

Z gniazd nie mogą korzystać osoby zamieszkujące na terenie gmin innych niż Miasto Włocławek bądź podmioty nieuprawnione np. firmy i instytucje, zobowiązane do zawierania umów na odbiór odpadów, które powstają w wyniku prowadzenia przez daną firmę działalności. Do gniazd nie należy także dostarczać odpadów innych niż tworzywa sztuczne, szkło i makulatura. 

- Niestety bardzo często mieszkańcy Włocławka traktują gniazda jako miejsce, gdzie mogą podrzucić wszelkie rodzaje odpadów (opony, eternit, odpady pobudowlane i wielkogabarytowe, zużyte elektrośmieci itd.) przez co tworzą się przy nich dzikie wysypiska śmieci. PGK Saniko zgodnie z umową na odbiór odpadów komunalnych zawartą z Urzędem Miasta ma obowiązek sprzątania przy osiedlowych punktach gromadzenia odpadów. Sprzątanie tych punktów odbywa się minimum raz w tygodniu. Przez podrzucane śmieci wiele osiedlowych punktów musi być sprzątanych znacznie częściej, a to oczywiście generuje dodatkowe koszty – mówi mówi Krzysztof Szaradowski, specjalista ds. Ochrony Środowiska i Marketingu PGK Saniko. 

Najgorzej sytuacja wygląda w osiedlowych punktach zbierania położonych przy ulicach wjazdowych do miasta (np. Jana Pawła II) oraz w punktach, które ulokowane są w miejscach oddalonych od gospodarstw domowych. 

Dbamy o środowisko

Dodatkowo od ponad dwóch lat działa we Włocławku Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK mieści się przy ulicy Komunalnej 4 i dostarczyć do niego można wszystkie problemowe odpady powstające w gospodarstwach domowych. Przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, stare meble i inne odpady wielkogabarytowe oraz różnego rodzaju odpady  pobudowlane, zużyte opony itp. 

Co warto podkreślić odpady do PSZOK przyjmowane są bezpłatnie, ale tylko od mieszkańców miasta Włocławek, którzy odprowadzają opłatę za gospodarowanie odpadami do Urzędu Miasta. 

W celu uniknięcia sytuacji w której do Punktu podrzucone zostaną odpady pochodzące z firm i instytucji prowadzących działalność na terenie miasta  lub też przez osoby spoza Włocławka, w PSZOK prowadzona jest weryfikacja osób dostarczających odpady. W celu potwierdzenia faktu zamieszkania na terenie Włocławka, mieszkaniec powinien okazać się dokumentem potwierdzającym miejsce zamieszkania. 

Do PSZOK nie są również przyjmowane odpady w ilościach hurtowych, które mogłyby wskazywać, że powstały po za gospodarstwami domowymi.

- Organizacja Punktu Selektywnego Zbierania oraz zwiększenie ilości gniazd na terenie miasta w znaczącym stopniu zwiększyło ilości odpadów opakowaniowych zbieranych selektywnie, co bez wątpienia nie pozostaje bez wpływu na osiągane przez miasto poziomy odzysku i recyklingu. By jednak sprostać wymaganiom stawianym przed gminami w kolejnych latach bez wątpienia potrzeba nie tylko wzmożonej aktywności Urzędu Miasta i firm zajmujących się gospodarką odpadami takich jak PGK „Saniko” ale przede wszystkim zaangażowania mieszkańców. To w końcu mieszkańcy ponoszą koszty gospodarowania odpadami, a te można zmniejszyć m.in. selektywnie zbierając odpady - podkreśla Waldemar Kuta, prezes Saniko.

Więcej informacji na temat selektywnej zbiórki na stronie internetowej www.saniko.com.pl 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%