Zamknij

Nieodkryte groby w centrum miasta. Spacerujemy po szczątkach przodków

15:46, 03.05.2015 N.CH
Skomentuj fot. depistphotos fot. depistphotos

Mimo prowadzonych badań archeologicznych, badacze są przekonani, że nie znaleźli jeszcze wszystkich grobów, które mogą znajdować się w centrum Włocławka. Nieświadomie wciąż możemy spacerować po ludzkich grobach.

Dawniej sercem miasta była ulica Gdańska i okolice Pałacu Biskupiego. To w tych rejonach upatruje się początków Włocławka. Tam też pierwotnie znajdowała się katedra, którą zniszczyli Krzyżacy na początku XIV w. Ze względu na  zagrożenie powodziowe odbudowano ją w innym miejscu, czyli tam, gdzie usytuowana jest obecna bazylika katedralna.

Badania archeologiczne prowadzone w 1998 r. w kwadracie ulic: Gdańska, Bulwary, Zamcza i Bednarska przyniosły ciekawe odkrycia. Okazało się, że przy dawnej katedrze grzebano zmarłych. Znaleziono tam szkielety 10 osób (w tym 7 mężczyzn i 3 kobiet). To był jednak dopiero początek znalezisk. Wykopaliska nie były jednak prowadzone na szeroką skalę, więc wciąż mogą się tam znajdować ludzkie szczątki.

Wyniki najnowszych badań archeologicznych na terenie miasta prezentuje Krystian Łuczak oraz Alicja Drozd-Lipińska w XV tomie „Rocznika muzealnego” wydanego przez włocławskie muzeum. Można znaleźć w nim informację o tym, że ludzkie kości znaleziono także na ul. Tumskiej i Brzeskiej oraz w okolicy kolegium Wikariuszy Katedralnych.

Rocznik muzealny to periodyk naukowy, który ukazuje się regularnie od 1985 r. Publikacja jest podsumowaniem najnowszych badań pracowników muzeum nad historią i kulturą materialną Kujaw i ziemi dobrzyńskiej.

Wśród kilkunastu artykułów znalazły się w nim m.in. teksty o historii przemysłu włocławskiego – Fabryce Celulozy i Zakładach Fajansu, artykuły o znaleziskach archeologicznych z ziemi dobrzyńskiej oraz o cmentarzyskach Starego Miasta Włocławka. Przedstawiono także twórczość malarską Dawida Haltrechta – artysty żydowskiego pochodzenia urodzonego we Włocławku.

W Roczniku znalazły się także informacje o najnowszych nabytkach Działu Etnograficznego i przedsięwzięciach muzeum, w tym omówienie sympozjum poświęconego „Art brut” oraz relację z prac konserwatorskich przy manuskryptach koptyjskich prowadzonych w Egipcie przez pracownika muzeum.

Odrębną część publikacji stanowią wspomnienia biograficzne o zmarłych w ostatnich latach postaciach, które zapisały się na trwale w historii regionu i kraju.

„Rocznik muzealny” można kupić we wszystkich oddziałach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Konkurs!

Dwa egzemplarze można wygrać także na DDWloclawek. Otrzymają je dwie pierwsze osoby, które wyślą wiadomość na adres [email protected], wpisując w tytule wiadomości: „Rocznik muzealny- konkurs”, a w treści podadzą swoje imię i nazwisko.
 
Zwycięzcy konkursu :Krzysztof Jagielski oraz Jerzy Domasik. Gratulujemy!

(N.CH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

czaszkaczaszka

7 2

Pod Urzędem Miejskim, w miejscu gdzie był cmentarz, znajduje się jeszcze wiele grobów. W czasie budowy tego gmachu część odkrytych szkieletów została wywieziona, a pozostałe z powrotem zasypane. 16:34, 02.05.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

XXIwiekXXIwiek

17 16

Tylko czekac jak jakaś pejsata organizacja zacznie domagać się odszkodowań za te ,,nieodkryte groby ''- pejsaci to specjaliści od odszkodowań . Nawet za medal ,,sprawiedliwy wsród narodów '' płaci kraj z którego wyrózniony POchodzi !!! 18:35, 02.05.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BB

1 0

To nic dziwnego te ludzkie szczątki.Przy każdym kościele znajdował się cmentarz,a na Zielonym Rynku był największy.Od dawna wiadomo,że pod dzisiejszym Urzędem są jeszcze pozostałości cmentarza.Powinna być umieszczona na tym skwerku informacja,że w tym miejscu był cmentarz,żeby ludzie zachowywali się z szacunkiem, bo nie wiadomo kiedy kto pójdzie do piachu. 10:58, 19.05.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%