Zamknij

Sprzeciwił się oprawcom, ci nie mieli litości!

10:10, 15.06.2012 Ł.D
Skomentuj Brama obozu Dachau. fot. autor nieznany (domena publiczna)/pl.wikipedia.com Brama obozu Dachau. fot. autor nieznany (domena publiczna)/pl.wikipedia.com
reo

Po wkroczeniu Niemców do Włocławka w 1939 roku, włocławski biskup Michał Kozal otwarcie sprzeciwił się działaniom okupanta. Za ten czyn spotkała go najsurowsza kara.

14 września 1939 roku Włocławek został zajęty przez niemiecką armię. Rozpoczęły się aresztowania i represje. Dochodziło również do dewastacji. Zniszczono między innymi wszystkie krzyże przydrożne, kapliczki i święte figury.

Biskup Michał Kozal, sprawujący swój urząd zaledwie kilka dni, nie patrzył na te działania obojętnie. Opracował pismo z wyszczególnieniem wszystkich strat, który przesłał do władz niemieckich. Protestował również przeciw konfiskacie budynków kościelnych i wyrzuceniu mieszkających tam księży.

Czytaj więcej: Hitlerowski terror dotarł do Włocławka

7 listopada 1939 bp. Kozal został aresztowany przez gestapo i osadzony na 10 tygodni we włocławskim więzieniu. Na początku 1940 roku został internowany w klasztorze salezjanów w Lądzie.

Większość osadzonych chorowała. Sam biskup miał opuchnięte uszy, rany na rękach i nogach. Wielu cierpień przysparzał mu reumatyzm, który pogłębił się w celi więziennej. Leki i pomoc lekarską dla uwięzionych zorganizowali lekarze i apteka w Słupcy, chorych doglądali też współwięźniowie i okoliczna ludność.

Po krótkim czasie Niemcy zaproponowali bp. Kozalowi opuszczenie klasztoru. Ten jednak zdecydował się zostać, proponując, by zwolnieni zostali inni duchowni. Dzięki tej decyzji część więźniów została uratowana.

25 kwietnia 1941 roku bp. Michał Kozal trafił do obozu koncentracyjnego w bawarskim Dachau. Po przyjeździe nadano mu numer obozowy 24544.

W obozie panowały ciężkie warunki, jednak biskup starał się podtrzymywać osadzonych na duchu. Organizował życie religijne. Mimo licznych prześladowań niósł posługę duchową chorym i umierającym.

Na początku 1943 roku zachorował na tyfus. Biskupa zabrano do szpitala, gdzie zmarł po południu, 26 stycznia 1943 roku. Oficjalnie ogłoszono, że umarł na tyfus, jednak najprawdopodobniej został dobity śmiercionośnym zastrzykiem fenolu. Ciało spalono w obozowym krematorium.

Krótko po wojnie, dzięki memoriałowi o męczeńskim życiu biskupa Michała Kozala, opracowanemu przez zwolnionego z Dachau włocławskiego ksiądza Bolesława Kunkę, rozpoczęto starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego.

8 października 1960 roku,  na mocy specjalnego indultu Prymasa Tysiąclecia rozpoczęto diecezjalny proces informacyjny dla potwierdzenia świętości życia biskupa Kozala.

14 czerwca 1987 roku w Warszawie, podczas słynnej mszy przed Pałacem Kultury i Nauki, papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji biskupa Michała Kozala.

8 października 2002 roku, Rada Miasta Włocławka promulgowała uznanie przez Stolicę Apostolską błogosławionego Michała Kozala Patronem Miasta Włocławka.

Rocznica beatyfikacji biskupa Michała Kozala obchodzona jest szczególnie. Co roku tego dnia organizowana jest msza święta, rozpoczynająca obchody Dni Włocławka. Podobnie będzie i w tym roku.

(Ł.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

grzegorzgrzegorz

0 0

Kolejny świetny artykuł o historii związanej z naszym miastem. Brawo. Oby więcej takich ciekawostek z naszej historii. 14:06, 14.06.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

korkowieckorkowiec

0 0

Mam pytanie do autorów artykułu.
Co przedstawia zdjęcie załączone do artykułu ???
A artykulik pierwsza klasa. Oby takich więcej. 15:36, 14.06.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlaOla

0 0

jest podpisane pod zdjęciem: Brama obozu Dachau 17:58, 14.06.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

0 0

Pierwsze zdjęcie przedstawia bramę do Dachau.Drugie zdjęcie przedstawia bł.Kozala. 20:08, 15.06.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%