Zamknij

Miasto pod gruzami. Czy podniesie się jak feniks z popiołów?

06:10, 31.10.2014 Artykuł sponsorowany przez Komitet Wyborczy Platformy Obywatelskiej
fot. DDWloclawek fot. DDWloclawek

Krystian Łuczak mandat radnego objął w 2012 roku, czyli w połowie kadencji Rady Miasta. To nie przeszkodziło mu jednak w aktywnym działaniu na rzecz Włocławka. Przez dwa ostatnie lata zgłaszał m.in. potrzeby remontu poszczególnych dróg, budowy ścieżek rowerowych czy chodników.

Dlaczego ponownie chce Pan ubiegać się o mandat radnego. Nie ma Pan dość ciągłych kłótni na Sali obrad?

Moim zdaniem wszystkie nasze decyzje powinny służyć przyszłym pokoleniom, bowiem dzieci są najważniejsze. Każdego dnia decydujemy o ich przyszłości i to właśnie z myślą o nich musimy dążyć do tego, aby to miasto się odrodziło… jak przysłowiowy feniks z popiołów i nie w oparciu o populistyczne hasła wyborcze, tylko szczere intencje osób, którym na tym naprawdę zależy.

Jest Pan mężem i ojcem. Czy zauważa Pan problemy włocławskich rodzin?

Rzeczywiście tak jest. Trzeba wspierać rodziny. W czasie kadencji wnioskowałem nawet o wypracowanie szerokiego programu wsparcia i promowania rodzin 3+ z przywołaniem rozwiązań zastosowanych w „Warszawskiej karcie wspierania rodziny”, gwarantującej m.in. darmowe przejazdy komunikacją miejską, pierwszeństwo najmu lokalu komunalnego, bezpłatnych porad prawnych dla rodziców pozostających bez pracy.

Zabiegałem także o uruchomienie programu „mieszkania za grunt”, czyli budowy mieszkań komunalnych w zamian za grunty inwestycyjne. W tym przypadku współpraca z prywatnym inwestorem pozwoliłaby na budowę mieszkań dla szerokiego grona osób oczekujących bez naruszenia środków z budżetu miasta.

W 2012 roku proponowałem także stworzenie poradni prawno-obywatelskich z przeznaczeniem dla osób starszych i ich rodzin, które gwarantowałyby bezpłatne porady prawne.

Uważa Pan, że przy podejmowaniu ważnych decyzji powinno się wsłuchać w głos wyborców ?

My jako radni mamy być reprezentantami mieszkańców, a nie decydować za nich. Trudno wyobrazić sobie dobrze funkcjonujące miasto bez udziału społeczeństwa w działaniach władz samorządu. Trzeba rozwinąć we Włocławku mechanizm budżetu obywatelskiego, co da im taką możliwość.
W obecnej sytuacji postępującego wykluczenia społecznego, marginalizacji i ubóstwa konieczna staje się wspólna aktywizacja starszych oraz młodych, czyli  „Program aktywizujący pokolenia 8-88”. Tworzenie miejsc, gdzie młodzież z problemami mogłaby czerpać wiedzę, autorytet, lokalną tożsamość, uwagę jakiej nie mają często w swoich domach. W zamian dojrzałe pokolenie otrzymałoby poczucie bycia potrzebnym i zyskało pomoc w codziennych czynnościach.

W swoich interpelacjach do prezydenta Włocławka często poruszał Pan problemy związane z wyglądem Śródmieścia. Czy spotkały się one z pozytywnym odbiorem?

W kwestii katastrofalnego wyglądu zabudowy Starego Miasta wnioskowałem m.in. o zastosowanie ulg w formie zwolnienia od obowiązku płacenia podatku od nieruchomości w zamian za modernizację elewacji zabytkowych kamienic przez ich właścicieli. Ten pomysł spotkał się z przychylnym spojrzeniem władz miasta.

Podczas swojej pracy na rzecz mieszkańców bardzo często interweniowałem także w sprawie zagrożenia bezpieczeństwa osób, spowodowanego złym stanem technicznym budynków. Dzięki moim interpelacjom montowano siatki zabezpieczające przed odpadającymi kawałkami gruzu z elewacji lub czyszczono istniejące zabezpieczenia z jego nadmiaru. Wszystko dla bezpieczeństwa przechodniów. Wśród realizowanych zadań znalazły się także interwencje dotyczące usunięcia odpadów komunalnych zwłaszcza w rejonie śródmieścia. Dzikie wysypiska szpeciły te rejony miasta.

Poza tym zabiegałem także o to, by przy Bulwarach im. Marszałka Józefa Piłsudskiego stworzyć przestrzeń o przeznaczeniu naukowo-badawczym. W niedalekiej przyszłości powstanie w okolicy gmachu Muzeum Etnograficznego nowoczesna infrastruktura badawczo-rozwojowa.

Od dawna głównym problemem włocławian jest bezrobocie. Jaki ma Pan pomysł, by przerwać tę tendencję?

We Włocławku musimy w końcu wypracować ideę wspólnego działania, która umożliwia tworzenie specyficznego środowiska niezbędnego do rozwoju przedsiębiorczości, wzrostu innowacyjności gospodarki w obszarze inteligentnych specjalizacji oraz komercjalizacji nowoczesnych prac badawczo-rozwojowych.

Na nowo wybranych władzach miasta będzie spoczywać odpowiedzialność za aktywne starania na rzecz wypracowania modelu współpracy pomiędzy nauką,  biznesem i samorządem, tak by stworzyć nowoczesną, efektywną strukturę prawną umożliwiającą prowadzenie wspólnych projektów, dających pole do kreowania innowacji w zakresie kluczowych wyzwań, nie tylko dla naszego miasta, lecz również dla rozwoju naszego regionu. W ten sposób rozpoczynamy budowę strategii przewagi włocławskiej gospodarki w perspektywie kolejnej dekady.

Bardzo ważne jest tworzenie pilotażowych programów stażowych dla młodych absolwentów przy współpracy z sektorem biznesu i służbami rynku pracy w mieście, które gwarantowałyby stabilność i zdecydowaną przewagę stałego zatrudnienia nad tymczasowym. To główny element niezależności i autonomii młodego pokolenia. Towarzyszyć temu musi budowa zaplecza merytorycznego oraz infrastruktury dla środowiska akademickiego w zakresie rozwoju przedsiębiorczości, transferu technologii czy wsparcia edukacyjno-szkoleniowego.

Dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą lub planujących przetestować własny pomysł (metoda proof of concept, umożliwiająca biznesową weryfikację pomysłów jeszcze przed założeniem firmy - preinkubacja) konieczna jest budowa tzw. kreatywnej przestrzeni, czyli odpowiedniej infrastruktury.

W obecnej perspektywie finansowej bardzo istotne jest działanie na rzecz stworzenia kompleksowego systemu naukowo-instytucjonalnego, stanowiącego zaplecze intelektualne oraz infrastrukturalne dla prowadzenia nowoczesnych prac B+R (badawczo-rozwojowych), efektywnej komercjalizacji, stymulowania przedsiębiorczości oraz reindustrializacji naszego regionu.

Więcej informacji na temat Krystiana Łuczaka można znaleźć na stronie krystianluczak.pl lub facebooku.

(Artykuł sponsorowany przez Komitet Wyborczy Platformy Obywatelskiej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%