Zamknij

Dlaczego czekamy na badania diagnostyczne tak długo?

06:00, 24.04.2014 N.CH
Skomentuj Prezes Diagmed Plus Krzysztof Giziński, fot. K. Osiński Prezes Diagmed Plus Krzysztof Giziński, fot. K. Osiński

Mieszkańcy Włocławka oraz okolic nawet kilka miesięcy oczekują w kolejce na badania diagnostyczne. Często w pierwszym odruchu, słysząc o długiej liście oczekujących zarzucają personelowi placówki medycznej ich złą wolę. Prezes Zakładu Medycznego Diagmed Plus we Włocławku Krzysztof Giziński, w rozmowie z DDWloclawek.pl wyjaśnia przyczyny takiej sytuacji.

Diagmed Plus​ posiada kontrakt z NFZ na badania rezonansem magnetycznym i tomografię komputerową. Ile pacjent musi czekać na ich wykonanie?

Zakład Medyczny Diagmed Plus realizuje kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia w obszarach takich jak: Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna, Chirurgia Jednego Dnia, a także Diagnostyka obrazowa. W ramach diagnostyki obrazowej wykonujemy badania rezonansem magnetycznym i tomografię komputerową. Średni czas oczekiwania w naszej placówce na wyżej wymienione badania w ramach kontraktu z NFZ wynosi odpowiednio na rezonans do 6 miesięcy, a tomografię od 1,5 do 2 miesięcy.

Dlaczego pacjenci muszą tak długo czekać na te badania?

Kolejki oczekujących na przedmiotowe badania wynikają z limitów jakie posiadamy w ramach realizacji kontraktów z NFZ. Kontrakt przyznawany jest na 12 miesięcy i każda placówka miesięcznie powinna realizować limit w części wynoszącej 1/12 kontraktu. Tak więc limit na badanie rezonansem magnetycznym pozwala nam na wykonanie w ciągu jednego miesiąca około 100 badań, w  przypadku tomografii komputerowej 160. Jeśli więc kolejka osób zapisanych na te badania wynosi np. 600 pacjentów, to badania pacjentów zapisanych pod koniec kolejki, będą przypadały odpowiednio: rezonans magnetyczne za około 6 miesięcy, tomografia komputerowa za około 4 miesięcy.

Czy placówka nie ma możliwości wykonywania większej ilości badań?

Oczywiście w kontekście potencjału kadrowego, jak i posiadanego sprzętu medycznego możemy tych badań miesięcznie wykonywać dużo więcej. Jednak w sytuacji wykonywania badań w ramach kontraktu z NFZ, za każdego pacjenta, który odbył takie badanie płaci Fundusz. Gdybyśmy jednak wykonali  badania ponad limit,  to NFZ za te badania nam nie zapłaci. Ponadto kontrakt jest tak sformułowany, aby badania przeprowadzać w każdym miesiącu danego roku. Tak więc nie możemy przyjmować tylu pacjentów ilu zdołamy i skończyć roczną realizację kontraktu  na przykład po czterech czy sześciu miesiącach danego roku. Jesteśmy zobligowani, aby pracownia świadczyła te usługi przez cały rok.

Co mogą zrobić pacjenci, którzy nie chcą lub nie mogą czekać kilka miesięcy w kolejce na badanie?

Jako placówka niepubliczna wykonujemy również badania rezonansem magnetycznym i tomografię komputerową odpłatnie – poza kontraktem z NFZ. Wówczas nie ma żadnych ograniczeń dotyczących limitów. Pacjent za dane badanie płaci placówce sam. Wtedy  czas oczekiwania na badanie wynosi od 1 do 7 dni. W zależności od rodzaju badania ceny oscylują od 300 do 650 złotych.

(N.CH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

xxi wiekxxi wiek

5 2

Polska w Unii , XXI wiek , u władzy 7 rok POdobno POstęPOwa partia PO -jak wam nie wstyd śmierdziele POlityczni , krętacze partyjni by Polak -pacjent -emeryt musiał stać w kolejkach za świadczeniami które 1000 km na zachód są ZA DARMO I BEZ KOLEJKI !!!! Jak wam nie wstyd przed światem że w Sejmie i pod Sejmem koczują niepełnosprawni bo nie mają za co się leczyć i żyć a wy zarabiacie PO 30 tysiecy miesięcznie !!! Włocławski szpital jest dobrym wykładnikiem tego politycznego złodziejstwa i oszustwa tuskomatolskiedo rządu i propagandy !!! 07:00, 24.04.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%