Zamknij

Promują się za pieniądze marszałka w kinie i telewizji. Skutecznie?

08:10, 31.08.2015 Ł.D
Skomentuj W tym roku na fundusz filmowy przeznaczono 3 mln zł. fot. depositphotos.com W tym roku na fundusz filmowy przeznaczono 3 mln zł. fot. depositphotos.com

W Toruniu podsumowano pierwszą edycję marszałkowskiego funduszu filmowego. Za 3 mln złotych wspólnoty samorządowe, firmy i organizacje pozarządowe z województwa kujawsko-pomorskiego mają możliwość wypromowania się w filmach fabularnych, dokumentach, serialach i programach telewizyjnych.

Najbardziej oczekiwaną produkcją jest realizowany w plenerach Ciechocinka, Nieszawy i Torunia najnowszy film Janusza Majewskiego „Ekscentrycy”. W obsadzie Maciej Stuhr, Wojciech Pszoniak, Wiktor Zborowski, Adam Ferency i Anna Dymna.

Stuhr, Bohosiewicz, Rybicka - gwiazdy polskiego kina kręcą film w regionie

„Ekscentrycy” są filmem o miłości, Polsce lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku i swingującym jazzie niosącym powiew wolności, pieniędzy i Zachodu. Autorem zdjęć jest Adam Bajerski, za oprawę muzyczną odpowiada znany wszystkim fanom jazzu Wojciech Karolak.

Kujawsko-pomorskie plenery kręcono w drugiej połowie kwietnia, ekipa filmowców gościła przede wszystkim w Ciechocinku, w którym kręcono ujęcia eksponujące najpiękniejsze miejsca w naszym uzdrowisku. Premiera ma odbyć się jesienią.

- Cieszę się, że zainteresowanie było duże, a cały program należy uznać za udany. Film i telewizja są jedną z najbardziej nośnych form promocji. Odbiorcy w całym kraju, a także za granicą dowiedzą się lub już się dowiedzieli o naszym regionie, jego najpiękniejszych miejscach, potencjale naszych firm - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wsparcie przekazano na 36 projektów, z których dziesięć to przedsięwzięcia promocyjne lokalnych samorządów, w ramach 23 promują się przedsiębiorstwa, jedno przygotowała na własne potrzeby działająca we Włocławku fundacja "Samotna Mama", dwa dotyczą promocji regionu i są inicjatywą samorządu województwa („Ekscentrycy” i popularny serial turystyczno-krajoznawczy „Nie ma jak Polska”).

Z dofinansowaniem funduszu powstało osiem filmów, w tym dwa pełnometrażowe obrazy fabularne (oprócz „Ekscentryków” także „11 minut” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego) i interesujące dokumenty (m.in. „Ziggy Dust” Ryszarda Kruka); zrealizowano dwa sezony popularnego serialu „Lekarze” i dwa odcinki „M jak miłość”. Było też 11 programów telewizyjnych, w tym odcinki „Nie ma jak Polska” z Kujawsko-Pomorskiem w roli głównej. 

Wśród beneficjentów funduszu są m. in. samorządy Bydgoszczy, Torunia, Włocławka (program "Pianobus" Tomka Stroynowskiego), Brześcia Kujawskiego (promocja Brzeskiej Strefy Gospodarczej w "Pytaniu na Śniadanie" w TVP), gminy Aleksandrów Kujawski (promocja imprezy odbywających się na terenie gminy: Ogólnopolskiego Spotkania Poetów "Biała Lokomotywa" i Dożynek Kujawskich oraz trzech lokalnych firm w 3-odcinkowym filmie dokumentalnym „Współczesna kujawska gmina – Aleksandrów Kujawski”, wyprodukowanym przez TVP Bydgoszcz) oraz Uzdrowisko Ciechocinek (film promocyjny dla kilku kanałów publicznej TVP).

(Ł.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

XXIwiekXXIwiek

1 0

Promuja pieniądze marszałka ? Ten Cochciałzbeczki zgarnia miesiecznie z NASZYCH PODATKÓW 30 tysięcy złotych -POwstaje słuszne pytanie ZA CO ????? Za obsadzanie kolesiami stołków i za lekceważenie woli wyborców ? 08:46, 05.09.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ZZMZZM

0 2

XXIwiek / 08:46, 05.09.2015

człowieku! Weź wreszcie te leki i przestań zanieczyszczać fora swoimi chorymi bredniami. Na widok twoich postów nawet rzygać już nie można, bo dawno już zostało to zrobione!
Tą twoja przypadłość pewnie się jakoś leczy, więc spróbuj. Albo poproś może kogoś z bliskich, by ciebie zaprowadzili do specjalisty! 09:03, 05.09.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%