Zamknij

Grube miliony dla powiatu. Co z nimi zrobią?

12:28, 24.09.2014 A.K
Skomentuj Fot. depositphotos.com Fot. depositphotos.com

Nawet 33 miliony złotych mogą dostać do podziału samorządy powiatu radziejowskiego. Wszystko w ramach przedsięwzięć związanych z polityką terytorialną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

W poniedziałek (22.09) w Radziejowie podpisano porozumienie na rzecz rozwoju Obszaru Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Powiatu Radziejowskiego (ORSG). Podpisali je przedstawiciele powiatu, miasta Radziejów, miasta i gminy Piotrków Kujawski oraz gmin Bytoń, Dobre, Osięciny, Radziejów i Topólka, które mogą otrzymać wspólnie około 8,2 miliona euro (33 miliony złotych). W skład Komitetu Sterującego ORSG wejdzie również reprezentant marszałka województwa z funkcją opiniodawczo-doradczą.

- W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej stawiamy na realizację przedsięwzięć, które wykraczając poza granice pojedynczych samorządów, reagują na najważniejsze potrzeby mieszkańców i przyczyniają się do rozwoju regionu. Ważnym elementem naszej polityki terytorialnej jest poziom powiatowy. To od wspólnych decyzji oraz zaangażowania włodarzy gmin i powiatów będzie w dużej mierze zależeć, na jakie inwestycje i projekty trafią środki pomocowe Unii Europejskiej, którymi dysponuje samorząd województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 zarząd województwa zarezerwował ponad pół miliarda euro (czyli około dwa miliardy złotych) na realizację projektów związanych z polityką terytorialną. W naszym regionie proces planowania i wdrażania polityki terytorialnej będzie się odbywał na czterech poziomach; m.in. na poziomie powiatowym, który obejmuje swym zasięgiem obszar powiatu ziemskiego (Obszar Rozwoju Społeczno-Gospodarczego). Przewidziano na niego około 760 mln złotych.

Podstawą trzeciego poziomu polityki terytorialnej są obszary powiatów ziemskich. Jej realizacja będzie się opierać na partnerstwie wchodzących w skład danego powiatu samorządów lokalnych. Władze gmin i powiatów zawierają porozumienia, które regulują zasady i cele takiej współpracy.

Grupa After Party i tłumy na stadionie. Dożynki w Osięcinach

W dalszej kolejności opracują strategie oraz listy projektów do realizacji. Sukces w aplikowaniu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego będzie zależał w dużej mierze od zaangażowania i determinacji potencjalnych beneficjentów oraz dobrego przygotowania projektów.

Wsparcie może trafić między innymi na realizację przedsięwzięć z zakresu efektywności energetycznej i gospodarki niskoemisyjnej, gospodarki wodno-ściekowej, rewitalizacji społeczno-gospodarczej, edukacji przedszkolnej i zawodowej czy zmniejszających bezrobocie. Wcześniej porozumienia o współpracy podpisano w powiatach: wąbrzeskim, brodnickim, mogileńskim, włocławskim, świeckim, rypińskim, golubsko-dobrzyńskim, chełmińskim, sępoleńskim, aleksandrowskim oraz nakielskim.

(A.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%