Zamknij

Obawy rodziców sześciolatków były słuszne? Przeprowadzono badanie. Znamy wyniki

09:42, 02.10.2015 N.CH
Skomentuj fot. depistphotos fot. depistphotos

Instytut Badań Edukacyjnych od grudnia 2014 r. do kwietnia 2015 r. badał kompetencje grupy uczniów klas pierwszych, które składały się z dzieci siedmioletnich oraz sześciolatków, którzy jako pierwsi zostali objęci obowiązkiem szkolnym. Jakie są wnioski?

Okazuje się, że sześciolatki bardziej rozwijają się w szkole niż ich rówieśnicy pozostający w przedszkolach i zerówkach. Co więcej nie tyle wiek dziecka ma wpływ na postępy w nauce, co środowisko rodzinne.

Badania potwierdzają to, czego obawiali się rodzice sześciolatków. Ich dzieci nieznacznie gorzej od siedmiolatków radzą sobie z matematyką oraz czytaniem. W znacznym stopniu tę różnicę widać przy nauce pisania. 

Zaskakujący może być fakt, że wśród dzieci sześcioletnich, urodzonych w drugim półroczu 2008 r., czyli najmłodszych w klasie (posłanych do szkoły z woli rodziców), poziom umiejętności czytania był wyższy nawet od ich o rok starszych (siedmioletnich) kolegów. Tłumaczyć można to faktem, że wcześniej do szkoły rodzice posyłali dzieci, gdy wiedzieli, że sobie w niej poradzą.

- Umiejętności dziecka silniej zależą od wykształcenia rodziców niż od jego wieku metrykalnego. Skłania to do przypuszczenia, że wcześniejsze pójście do szkoły może oznaczać większe szanse rozwojowe przede wszystkim dla dzieci z rodzin z niższym statusem wykształcenia rodziców - czytamy w raporcie Instytutu Badań Edukacyjnych.

Badania po części odbierają argumenty rodzicom, którzy sprzeciwiają się posyłaniu sześciolatków do pierwszej klasy.

- Wszystko zależy od charakteru dziecka, od podejścia rodziców i tego czy w domu z nim pracują. Może być przecież tak, ze dziesięciolatek będzie gorzej czytał niż sześciolatek. Ważne jest też środowisko, z którego dziecko się wywodzi. Zauważyłam, że lepiej uczą się osoby, które mają starsze rodzeństwo. Nie można wszystkiego analizować pod kątem wieku – mówi dyrektor SP nr 23, Elżbieta Antosiak.

Badania pozwoliły na sprawdzenie zależności pomiędzy umiejętnościami dzieci a statusem społeczno-ekonomicznym ich rodziny. Okazuje się, że wiek nie jest tu najważniejszy. Dzieci z rodzin uboższych osiągały gorsze wyniki niż dzieci z rodzin lepiej sytuowanych..

(N.CH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

renatarenata

5 7

Ale te różnice mają znaczenie tylko wtedy, gdy dzieci są w klasach mieszanych! Jak klasa składa się z samych sześciolatków, to poziom jest wyrównany, trzeba do nich dostosować tylko metody nauki - a to już zostało zrobione - i tyle.
Mniej histerii, drodzy rodzice. 09:47, 02.10.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

AnonymousAnonymous

2 0

Magnetowid ? urządzenie do magnetycznego rejestrowania i odtwarzania obrazu z taśmy magnetycznej, działające na podobnej zasadzie jak magnetofon. Pierwszy magnetowid został zbudowany w roku 1956 przez amerykańską firmę Ampex (symbol VR-1000). Materiał był rejestrowany na taśmie magnetycznej o szerokości 2 cali (ok. 5 cm). Pierwszym programem, zarejestrowanym do późniejszego odtwarzania, były wiadomości telewizyjne 09:47, 02.10.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TatuśTatuś

5 4

Dziecko urodzone w drugim półroczu 2008 roku jest siedmiolatkiem a nie sześciolatkiem:) 10:00, 02.10.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XXIwiekXXIwiek

1 5

Ale to rodzice mają decydujący głos a nie koniunkturalne partyjne matoły chlające wóde na partyjno-prywatnych POpijawach , które dla własnej kariery i stoków są w stanie POpełnić najgorsze świństwo na POLSKICH DZIECIACH ...!!!

Przykład - dopuszczenie do zatrudniania młodych POLAKÓW NA ZŁODZIEJSKICH UMOWACH TUSKOŚMIECIOWYCH ....NIEZGODNYCH Z USTAWĄ kodes pracy ...bez prawa do płatnych urlopów , zwolnień lekarskich i składek emerytalnych !!! Feudalizm i złodziejtwo w najgorszym wydaniu !!! I taka partyjna szumowina ma decydować o przyszłości POLSKICH DZIECI ??? Nie wolno do tego dopuścić !!! 14:40, 02.10.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

profek412profek412

1 0

~Tatuś zwróć uwagę, że badania dotyczyły lat 2014-2015, a w 2014 te dzieci idąc do szkoły miały 6 lat. 09:13, 03.10.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%