Zamknij

Konkurs rzeźbiarski dla dzieci i młodzieży

06:34, 28.01.2015 K.O
Skomentuj

Zapraszamy do udziału w konkursie poświęconym pamięci Stanisława Zagajewskiego, wybitnego włocławskiego artysty rzeźbiarza, który większą część swojego życia mieszkał i tworzył w naszym mieście.

Stanisław Zagajewski urodził się około 1927 roku. Nie skończył żadnej szkoły - był samoukiem. Rzeźbienie w glinie było zawsze jego największą i jedyną pasją. Stał się autorem wielu ciekawych rzeźb. Już za życia powstało o nim wiele anegdot, które stworzyły jego legendę jako twórcy niepokornego i nieokiełznanego. Natchnienie do swoich dzieł czerpał z przyrody oraz świata mitycznego i baśniowego. Stworzył m. in. cykl ołtarzy inspirowanych sztuką sakralną. Został wpisany jako ceniony artysta do nurtu sztuki „Art Brut”. Za życia doczekał się wielu wystaw zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jego prace znajdują się w uznanych kolekcjach prywatnych i muzeach na całym świecie. Najpełniejszy zbiór rzeźb tego Artysty posiada Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, gdzie prezentowane są na ekspozycji  stałej.

Rzeźbiarz zmarł 4 kwietnia 2008 roku i został pochowany na cmentarzu komunalnym we Włocławku.

O Artyście powstały filmy dokumentalne:

1978 - "Stanisław Zagajewski - ARS MEA, LUX MEA"

1983 - "Powołanie czy obłęd"

2006 - "Stanisław Zagajewski"

Jego nazwiskiem została nazwana jedna z ulic Włocławka.

Konkurs Rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego powstał w rok po śmierci Artysty. Po roku 2008 odbyło się sześć edycji Konkursu dla dzieci i młodzieży. Corocznie powiększa się liczba uczestników z włocławskich oraz okolicznych szkół. Do tej pory udział w tym konkursie wzięło około 500 osób. Konkurs ma na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży rzeźby jako dziedziny sztuki, rozwijanie wyobraźni przestrzennej oraz wymiany doświadczeń między uczestnikami konkursu. W tym roku po raz pierwszy konkurs ma zasięg ogólnopolski, dlatego składa się z dwóch niezależnych turniejów:

I Turniej - tylko prace przysyłane z terenu Polski - wypalone prace (glina raz wypalona, nie szkliwiona, nie patynowana) należy przesyłać do 12 lutego 2015. Decyduje data stempla pocztowego.

II Turniej - tylko prace tworzone na miejscu - zgłoszenia należy dostarczyć osobiście lub pocztą z dopiskiem „Konkurs rzeźbiarski” albo mailem na adres : [email protected] do dnia 6.02.2015.

Uczestnikami Konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych klas 4-6, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i ośrodków kultury z całej Polski. 

- Przewidziane są trzy nagrody w każdej kategorii. Do wygrania będą m.in. bony do realizacji w sieci EMPiK oraz inne upominki - mówi Janusz Bisaga z pracowni rzeźby w Browarze B.

W dniu 4 kwietnia, czyli w rocznicę śmierci Patrona Konkursu, odbywa się wernisaż połączony z wręczaniem nagród . Uroczystość ta ma miejsce w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej pośród zbioru rzeźb Stanisława Zagajewskiego. Kolejnym miejscem ekspozycji prac pokonkursowych będzie galeria Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

(K.O)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

stara damastara dama

3 0

A może by tak zaproponować jakieś ciekawe zajęcia dla dorosłych ? Wyraźnie wszystkie akcje ukierunkowane na dzieci i młodzież . Ale to dorośli są przykładem dla dzieci i młodzieży więc jak nie ma przykładu to dzieje się jak dzieje . 06:46, 28.01.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

EwaEwa

2 1

Pamiętajmy o jeszcze jednej znanej postaci Włocławka- Panu Zbyszku Stec, który także tworzył w naszym mieście. Dziś zabrakło obu skromnych ale jakże twórczych artystów naszego miasta, pamiętajmy więc i nie pomijamy ich w naszym życiu kulturalnym. 13:07, 28.01.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%