Brawo koszykarze! TKM w finale mistrzostw Polski

06:11, 24.02.2015 K.O
Skomentuj fot. Krzysztof Osiński fot. Krzysztof Osiński

We Włocławku rozegrany został turniej półfinałowy mistrzostw Polski juniorów starszych. TKM odniósł dwa zwycięstwa i pewnie awansował do grona zespołów, które stoczą walkę o złoty medal.

W Hali Mistrzów rozegrane zostały mecze grupy I, w której rywalizowała Wisła Kraków, WKS Śląsk Wrocław, Trefl Sopot i gospodarze, TKM Włocławek.

W pierwszym meczu TKM zmierzył się z Wisła Kraków. Mecz lepiej rozpoczęli goście, którzy dzięki bardzo dobrej skuteczności rzutów za 3 punkty wygrali pierwszą kwartę aż 29:19. W drugiej kwarcie włocławianie zagrali już lepiej w obronie, jednak goście nadal utrzymywali 10-punktowe prowadzenie.

TKM bardzo dobrze zagrał w trzeciej odsłonie meczu. Dzięki szczelnej obronie włocławianie rozpoczęli odrabianie strat. Prowadzeni przez Bartosza Jankowskiego i Mikołaja Witlińskiego włocławianie zdołali odrobić aż 8 punktów straty i przed decydującą kwartą Wisła prowadziła zaledwie dwoma „oczkami”.

Losy meczu rozstrzygnęły się w ostatnich 5 minutach gry. TKM ograniczył poczynania rywali rywali w ataku i dzięki mądrej grze w ataku wyszedł na prowadzenie. Ostatecznie TKM pokonał Wisłę Kraków 71:64.

Zwycięstwo kosztowało nasz zespól bardzo dużo wysiłku. Dodatkowo skręcenia stawu skokowego doznali Dominik Olejniczak i Adrian Warszawski.

- Mecz z Wisłą Kraków nie ułożył się po naszej myśli – mówi Grzegorz Kożan, trener TKM-u. - Chcieliśmy zagrać z nimi agresywnie od samego początku meczu, jednak w dwóch pierwszych akcjach trafili za trzy punkty, co dodało im wiary i pewności siebie. Wiedzieliśmy, że rywal jest bardzo groźny w rzutach z dystansu, mimo to pozwoliliśmy im trafić w pierwszej połowie aż 10 „trójek” i mieliśmy kłopoty w utrzymywaniu się w grze. Po zmianie koszy zagraliśmy lepiej w obronie, co zaowocowało spadkiem skuteczności rzutów zawodników Wisły. W ostatnich minutach chłopcy zagrali bardzo dobrze, wróciliśmy z dalekiej podróży i odnieśliśmy bardzo cenne zwycięstwo.

TKM Włocławek - TS Wisła Kraków 71:64 (19:29, 15:15, 21:13, 16:7)

Punkty dla TKM-u zdobyli: Bartosz Jankowski 18, Mikołaj Witliński 14, Dominik Olejniczak 13, Maciej Bojanowski 7, Damian Zawalski 6, Patryk Spojda 5, Adrian Warszawski 5, Juliusz Barański 2, Stefan Marchlewski 1.

W drugim dniu turnieju włocławianie zmierzyli się ze Śląskiem Wrocław. Ze względu na wyniki poprzednich spotkań ewentualne zwycięstwo włocławian zapewniało im awans do turnieju finałowego. Włocławianie do meczu przystąpili osłabieni brakiem kontuzjowanego Dominika Olejniczaka. W pierwszej kwarcie TKM zagrał bardzo dobrze w defensywie. Skuteczny w ataku był Mikołaj Wiliński, za 3 punkty trafił Adrian Warszawski i po pierwszych dziesięciu minutach włocławianie prowadzili 20:13.

W drugiej kwarcie goście udowodnili, że łatwo się nie poddadzą, odrobili część strat i TKM po pierwszej połowie prowadził zaledwie 4 „oczkami”. Trzecia kwarta ponownie należała do gości, którzy wyszli na 1-punktowe prowadzenie. Losy meczu rozstrzygnęły się w ostatnich 10 minutach gry.

Ostatnią kwartę lepiej rozpoczęli zawodnicy Śląska Wrocław, którzy prowadzili już 8 punktami. Końcówka należała jednak do gospodarzy. Dwie bardzo ważne „trójki” trafił Juliusz Barański, akcją 2+1 popisał się Mikołaj Witliński i gospodarze wywalczyli zwycięstwo 69:61 i awansowali do turnieju finałowego mistrzostw Polski.

- W pierwszej połowie to my byliśmy zespołem lepszym, dobrze konstruowaliśmy akcje i wyszliśmy na 9-punktowe prowadzenie, niestety straciliśmy je praktycznie w półtorej minuty – dodaje Grzegorz Kożan. - W drugiej połowie trener Śląska zarządził obronę strefową, co trochę wybiło nas z rytmu. Myśląc jak poradzić sobie ze strefą w ataku popełnialiśmy proste błędy w obronie. Ostatnie 5 minut turnieju zagraliśmy fantastycznie. Odrobiliśmy 8 punktów straty i wyszliśmy na 8-punktowe prowadzenie.

TKM Włocławek - WKS Śląsk Wrocław 69:61 (20:13, 11:14, 19:24, 19:10)

Punkty dla TKM-u zdobyli: Mikołaj Witliński 26, Adrian Warszawski 12, Maciej Bojanowski 11, Juliusz Barański 8, Bartosz Jankowski 6, Stefan Marchlewski 2, Kacper Wronkowski 2, Damian Zawalski 2.

W ostatnim dniu turnieju spotkały się dwa zespoły, które były już pewne dalszej walki o medale, TKM podejmował Trefl Sopot. Na parkiecie znacznie lepiej zaprezentowali się koszykarze z Sopotu, którzy pokonali gospodarzy 75:48.

- W meczu z Treflem widać było jak wiele energii kosztowały nas dwa poprzednie mecze – wyjaśnia Grzegorz Kożan. - Zespół z Sopotu gra bardzo fizyczną koszykówkę i tą fizycznością mieli nad nami przewagę. Dodatkowo zagraliśmy z bardzo słabą skutecznością rzutów z gry, to przełożyło się na tak dużą przewagę Trefla.

TKM Włocławek - Trefl Sopot 48:75 (12:23, 10:21, 12:18, 14:13)

Punkty dla TKM-u zdobyli: Mikołaj Witliński 13, Patryk Spojda 8, Bartosz Jankowski 5, Maciej Bojanowski 5, Rafał Komenda 4, Adrian Ręgocki 3, Juliusz Barański 3, Stefan MArchlewski 3, Damian Zawalski 2, Kacper Wronkowski 2.

Walkę o medale mistrzostw Polski juniorów starszych włocławianie rozpoczną od pojedynków w grupie B, w której zmierzą się z WKK Wrocław, Politechniką Gdańską i Biofarmem Poznań.