Anwil zdobył Puchar Kasztelana. Hajrić MVP całego turnieju

20:36, 27.09.2014 A.K
Skomentuj Fot. Krzysztof Osiński Fot. Krzysztof Osiński

Anwil Włocławek wygrał jubileuszową - dziesiątą edycję Kasztelan Basketball Cup, pokonując w finale Asseco Gdynia 82:68. Najlepszym graczem turnieju wybrano Seida Hajricia.

W przeciwieństwie do meczu ze Startem Anwil zaczął dwoma nominalnymi rozgrywającymi, czyli Vaughnem i Eitutaviciusem. Ten zabieg przynajmniej na początku nie sprawdzał się najlepiej, bo to rywale prowadzili 4:0. W ciągu pierwszych 8 minut z Asseco walczył w pojedynkę Hajrić, który zdobył w tym czasie wszystkie 6 punktów dla włocławian. Lepiej gra miejscowych zaczęła wyglądać, gdy do zdobywania punktów włączyli się Simon, Witliński i Wysocki. Po 10 minutach Asseco prowadziło w finale KBC 2014 17:15.

Drugą kwartę świetnie rozpoczął Witliński, trafiając za 3. Szybko koszem odpowiedział Szczotka, ale niewielkie prowadzenie Anwilu utrzymywało się przez kilka minut. Warto podkreślić dobrą postawę Wysockiego i wspominanego Hajricia. Gdy trójkę trafił Surmacz, włocławianie prowadzili już 30:21. Rywali do walki podrywali Kowalczyk i Parzeński, ale skuteczność Eitutaviciusa i Browna sprawiły, że po dwóch kwartach było już 43:33 dla Anwilu.

Drugą połowę znakomicie rozpoczęli Amerykanie w barwach Anwilu. Punktowali kolejno Vaughn, Simon i Brown. Gdy spod kosza nie pomylił się Hajrić, włocławianie prowadzili już 51:35. Gości do walki poderwał dwiema trójkami Frasunkiewicz. Brawa przyjezdni zebrali za dwójkową akcję Waltona z Galdikasem, którą z góry kończył środkowy Asseco, ale to było wszystko, co pokazali gdynianie w trzeciej kwarcie. Po 30 minutach Anwil prowadził 62:47.

Końcówka trzeciej i początek to świetna forma strzelecka Eitutaviciusa, który trafiał z dystansu. Z bardzo dobrej strony pokazał się też Surmacz, który w tej części meczu trafił dwie trójki. Grę Asseco napędzali najpierw Walton, później Kowalczyk, ale wystarczało to jedynie do zmniejszania strat.

Goście potrafili zejść poniżej dziesięciu punktów, ale wygrana Anwilu nie była nawet na chwilę zagrożona. Ostatecznie "Rottweilery" zdobyły Puchar Kasztelana, pokonując w finale Asseco 82:68. Trzecie miejsce zajął Wikana Start Lublin, który pokonał Trefl Sopot 75:68. Najlepszym zawodnikiem całego turnieju wybrano Seida Hajricia.

Anwil Włocławek - Asseco Gdynia 82:68 (15:17, 28:16, 19:14, 20:21)

Anwil: Brown 21, Hajrić i Eitutavicius po 14, Simon 10, Surmacz 9, Wysocki 6, Witliński 5, Vaughn 3, Krajniewski 0,

Asseco: Żołnierewicz 12, Parzeński 11, Szczotka 9, Frasunkiewicz 8, Radosavljević i Kowalczyk po 7, Galdikas i Walton po 4, Grujić, Czerlonko i Szymański 0.