Zamknij

Ciebie też nabili w butelkę? Nowe przepisy ukrócą nadużycia

06:44, 16.11.2014 A.K
Skomentuj Fot. depositphotos.com Fot. depositphotos.com

Zgodziłeś się na proponowane telefonicznie przez bank ubezpieczenie na życie, z którego chcesz zrezygnować? Przystałeś na ofertę handlową przez call center, ale nie potrzebujesz zamówionego towaru? Wkrótce wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zawierania umów przez telefon, mające chronić konsumentów.

Nowa ustawa jest już gotowa i zacznie obowiązywać 25 grudnia br. Istotna zmiana, jaką wprowadza, to np. wydłużenie czasu na reklamację kupionego towaru z 10 do 14 dni. Jawne mają być też wszelkie, dodatkowe koszty ponoszone przez konsumenta. Przepisy dotyczą umów zawieranych poza lokalem, czyli obok tych telefonicznych w grę wchodzą także internetowe.

- Konsumenci zyskają jeszcze większą ochronę swoich praw. Dzięki temu dokonywanie zakupów w sieci będzie bezpieczniejsze. Konsument, który kupi wadliwy produkt, składając reklamację, będzie mógł wybrać między jego naprawą, wymianą, obniżeniem ceny a odstąpieniem od umowy - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Najważniejsza zmiana, to konieczność potwierdzenia umowy telefonicznej na trwałym nośniku, czyli listownie lub mailowo. Ma to ukrócić nadużycia firm, na które skarżyło się coraz więcej klientów. Zdarzało się, że konsument zgadzając się na warunki przedstawione przez telefon, nie znał faktycznie podpisywanej umowy, a gdy chciał od nie odstąpić, nie miał dowodu oszustwa.

Wprowadzono zmiany. Wielu przedsiębiorców musi mieć kasę fiskalną

Jeśli po wyrażeniu przez klienta zgody na proponowaną przez telefon usługę lub towar przedsiębiorca nie dopilnuje obowiązku utrwalenia potwierdzenia transakcji np. mailowo, wówczas będzie ona nieważna. W takim wypadku można będzie np. bezkarnie odmówić przyjęcia wysłanego towaru.

Nowa ustawa ma ujednolicić przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej. Zapis o obowiązku poświadczenia umowy zawartej przez telefon na trwałym nośniku nie był konieczny. Polska z niego skorzystała, by jednym cięciem ukrócić falę nadużyć.

(A.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%