Zamknij

Dzięki tej uchwale RM pojawiła się szansa na rozwój miasta

13:56, 14.09.2014 A.K
Skomentuj Fot. Archiwum DDWloclawek.pl Fot. Archiwum DDWloclawek.pl

Firmy chcące zainwestować we Włocławku, mają możliwość skorzystania z szeregu ulg podatkowych. Jest to możliwe dzięki ustawie, którą Rada Miasta przyjęła pięć lat temu.

Chodzi o pomoc de minimis (zwolnienie z podatku od nieruchomości) wprowadzoną uchwałą RM we Włocławku 27 kwietnia 2009 roku. W myśl przepisów zwolnienie od podatku od nieruchomości może nastąpić m.in. z tytułu zwiększenia zatrudnienia. Wielkość zwolnienia uzależniona jest procentowo od liczby etatów, mianowicie 100% przy wzroście zatrudnienia 21-25 etatów, 80 % - 16-20 etatów, 70 % - 11-15 etatów, 60% - 6-10 etatów.

Firmy mogą liczyć na ulgi także dzięki tworzeniu nowych miejsc pracy w wyniku inwestycji. Okres zwolnienia uzależniony jest od wzrostu zatrudnienia, tj.: 72 miesiące przy wzroście zatrudnienia o 126-150 etatów, 60 miesięcy przy wzroście o 101-125 etatów, 48 miesięcy przy wzroście o 76-100 etatów, 36 miesięcy przy wzroście o 51-75 etatów i 24 miesiące przy wzroście o 25-50 etatów.

Inwestorom ratusz poleca również Włocławską Strefę Rozwoju Gospodarczego Park Przemysłowo-Technologiczny, czyli tereny położone w sąsiedztwie dużych zakładów przemysłowych: Anwilu SA, PV Prefabet Kluczbork SA oraz Indorama Ventures Poland Sp. z o.o.

Podstawowym przeznaczeniem strefy jest oczywiście przemysł. Przeznaczeniem dopuszczalnym jest zabudowa składowa i magazynowa oraz usługi. Przedsiębiorcy chcący zainwestować w strefie mogą skorzystać nie tylko z pomocy de minimis, ale także z pomocy regionalnej (zwolnienie od podatku dochodowego) ustanowionej Rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 grudnia 2008 roku.

Ze zwolnienia od podatku dochodowego od dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej mogą skorzystać przedsiębiorcy działający na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie WSRG objętej statusem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Włocławski inkubator doceniony przez władze województwa

Maksymalna intensywność regionalnej pomocy inwestycyjnej dla województwa kujawsko-pomorskiego wynosi 50%, z tym że dla małych przedsiębiorstw jest to 70 %, a dla średnich 60 %. Zwolnienie przysługuje z tytułu kosztów nowej inwestycji lub tworzenia nowych miejsc pracy (pomoc na nowe inwestycje może być udzielana wraz z pomocą na tworzenie nowych miejsc pracy pod warunkiem określonym w cyt. rozporządzeniu).

Minimalna wysokość kosztów inwestycyjnych stanowiących koszty kwalifikowane wynosi 100 tys. euro, a udział własny przedsiębiorcy w nakładach związanych z nową inwestycją powinien wynosić co najmniej 25 % całkowitych kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Informacje o aktualnej ofercie inwestycyjnej Włocławka są dostępne pod adresem: http://www.wloclawek.pl/aktualnosci/13055.html. Polecamy także stronę: http://www.wloclawek.pl/strefa/?id=36.

(A.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

WydraWydra

12 1

I co z tego. Gdzie są Ci inwestorzy? Kto ze zwykłych obywateli miasta znalazł tam zatrudnienie? Interesuje mnie ile dzięki temu zostało stworzonych miejsc pracy?
Dla mnie jest to kolejna kpina, a ta informacja ma wmówić nam, że opcja rządząca jest niewinna. Jak zwykle chciała, ale jej nie wyszło. 15:38, 14.09.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

eljoteljot

7 3

Prędzej zobaczy świnia niebo niż Włocławek inwestorów. Nasze miasto jest jedynym znanym mi miastem gdzie na skutek obciążeń z tytułu podatku gruntowego doprowadzono do takiej sytuacji że właściciel wolał rozebrać fabrykę( Ursus,Fajans) niż płacić za nią do końca życia podatek lokalny.Zwolnienia de minimis( dozwolona pomoc państwa) dotyczą firm dobrze prosperujących.W przypadku sytuacji opisanej na wstępie narusza się art. 6 Kodeksu Dobrej Administracji tj. zasady współmierności , która mówi że działania organów powinny być współmierne do zamierzonych efektów. Inaczej mówiąc że jeśli podatkami lokalnymi doprowadza się do upadku firm to póżniej nie można domagać się wsparcia na walkę z bezrobociem. 17:17, 14.09.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antybushantybush

3 2

Widać, że ustawa pod K.G...... 20:34, 14.09.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XXIwiekXXIwiek

1 4

Ooooo- czyżby Wieniec dostał już moratorium podatkowe ? To teraz kolej na likwidację jednego z basenów i paru przychodni specjalistycznych we Włocławku by w Wieńcu zapewnić frekwencję ,,dobrodziejowi'', emeryci rowerami będą do Wieńca dojeżdżać ? - coś w tym jest ? 22:15, 14.09.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rumcajs nr1.rumcajs nr1.

5 0

A może Ratusz zrobi coś z gruzem w centrum miasta bo ul 3 Maja to centralna ulica. Rewitalizacja szumnie nazwana "Ku Wiśle" a tu tony gruzu bo kamienicy i to niedaleko pięknego placu no tego przy Farze. szlag może człowieka trafić jak widzi te nadymane buzie gledzące o byle czym a prostej sprawy jak uprzątniecie gruzu jest sprawa niemożliwą.
Normalne miasta dbają o Starówki a tu syf i nic wiecej! Moze do cholery ktoś w ratuszu głowa ruszy no chyba ,ze film bedzie kręcony wojenny albo współczesny pt:Jak to z nieudolną władza bywało" 23:30, 14.09.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xaxierxaxier

0 0

ja już w nic nie wierzę.We Włocławku przedsiębiorcą jest założyciel lumpeksu w centrum po podstawówce lub zawodówce, po pół roku pada i lokal do wynajęcia, próbuje sklep za 4 złote. Tacy to nasi przedsiębiorcy, a na ubiegłym festynie sobotnim po lody do budki godzinę się stało, a kawiarenka przy muzeum lodów nie oferuje...ot zarabiamy... 00:37, 17.09.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%