Zamknij

To może być rewolucja. Rejestracja firmy znacznie szybsza

15:04, 15.08.2014 A.K
Skomentuj Fot. depositphotos.com Fot. depositphotos.com

Dzięki podpisanej właśnie przez prezydenta RP ustawie wprowadzone zostaną ułatwienia dla osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą. Proces rejestracji firmy ma się skrócić z 25 do 7 dni.

Bronisław Komorowski stosowny podpis złożył we wtorek 12 sierpnia. Wprowadzone dzięki temu zostaną zmiany w ustawie m.in. o Krajowym Rejestrze Sądowym. Ustawa przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości ułatwi przedsiębiorcom zakładanie firm. W życie wchodzi z dniem 1 grudnia 2014 r. Wedle nowych przepisów skróceniu ulegnie, o około 17 dni, czas oczekiwania przez podmiot na możliwość rozpoczęcia wykonywania działalności (w tym działalności gospodarczej).

- Obecnie na rozpoczęcie działalności trzeba czekać ok. 25 dni, po zmianach ma to być 7 dni. Umożliwi to wprowadzenie rozwiązania polegającego na nadawaniu podmiotom wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego identyfikatora podatkowego NIP oraz numeru identyfikacyjnego Regon (na podstawie danych przekazanych z KRS do Centralnego Rejestru Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników i rejestru GUS) automatycznie po dokonaniu wpisu podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego, przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego - informuje Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Nadane identyfikatory będą automatycznie zamieszczane w KRS, bez konieczności wydawania przez sąd rejestrowy orzeczenia w tym zakresie. W praktyce moment wpisu podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego stanie się dniem, od którego będzie można rozpocząć działalność, w tym działalność gospodarczą.

- Działanie nowo powstającego podmiotu ograniczy się wyłącznie do obowiązku złożenia wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Informacje o podmiocie zawarte tam będą stanowić podstawowy pakiet danych, z których korzystać będą inne instytucje – urząd skarbowy, GUS i ZUS. Oznacza to, że urzędy między sobą będą mogły wymieniać dane dotyczące przedsiębiorcy - wyjaśnia ministerstwo.

Spada liczba bezrobotnych we Włocławku. Nie brakuje też ofert pracy

Obowiązek zgłoszeniowy po stronie przedsiębiorcy zostanie ograniczony do tzw. danych uzupełniających. Chodzi o informacje, które nie podlegają wpisowi do KRS, a są niezbędne dla Urzędu Skarbowego, Głównego Urzędu Statystycznego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i będą uzupełniane przez podmiot już po rozpoczęciu działalności. Chodzi m.in. o numer rachunku bankowego, dane kontaktowe, przewidywaną liczbę zatrudnianych, które albo mają charakter danych „wrażliwych”, albo nie są podmiotowi jeszcze znane w chwili rejestracji w KRS.

Przedsiębiorca będzie je zamieszczał na jednym formularzu i składał w ciągu 21 dni od wpisu do KRS w urzędzie skarbowym, który przekaże je do GUS i ZUS. Składanie danych uzupełniających w formie papierowej lub elektronicznej nie będzie wstrzymywało rozpoczęcia przez podmiot działalności, w tym działalności gospodarczej.

Dzięki nowym przepisom firma już w dniu dokonania wpisu do KRS otrzyma identyfikator podatkowy NIP oraz numer identyfikacyjny Regon i będzie mogła rozpocząć działalność.

(A.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

XXIwiekXXIwiek

8 2

Czyli szukanie kolejnych jeleni którzy dadzą się złapać na podatkowy ustawowy przekręt .Dla wyjaśnienia Polska jest chyba jedynym krajem w Unii gdzie przy prowadzeniu działalności gospodarczej brak dochodu nie skutkuje brakiem obowiązku płacenia składek emerytalnych i zdrowotnych .Czyli czy masz dochód czy go nie masz składki na ZUS i NFZ musisz płacić . 15:26, 15.08.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

OloOlo

6 2

Też mi wielkie udogodnienie, - z 21 do 7 dni, PO co się tym chwalić,-
czy to spowoduje cud gospodarczy? - śmiechu warte.
18:29, 15.08.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dziadu mysldziadu mysl

2 3

XXIwiek,placisz skladki zeby miec emeryture,na zachodzie nie musisz placic,ale tez nie masz emerytury,wiec uruchom logiczne myslenie!Poza tym trzeba sie cieszyc ,ze coraz sprawniej ta biurokracja Polska dziala i jest coraz lepiej i latwiej z otworzeniem dzialalnosci gospodarczej. 13:30, 16.08.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XXIwiekXXIwiek

2 0

~ dziadu mysl /- nie piepsz dziadu tylko porównaj emerytury Niemców , Francuzów , Holendrów i POlaków , matematyka jest bezlitosna a czasy PZPR i ekonomii politycznej dla motłochu już minęły . 22:41, 19.08.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObservatorObservator

0 0

@ ~ dziadu mysl / 13:30, 16.08.2014

Chyba mówisz do siebie, jak wynika z nicka. :D Składki ZUS płacisz, i nie zawsze TYLKO dla siebie!
1. - Z twoich składek ZUS buduje sobie pałacowe biurowce.
2. - Z twoich składek ZUS nie wypłaci ani jednej złotowki, gdy zemrzesz przed teerminem
3. - Twoje skladki zostaną wyplacone rencistom.
4. Z twoich skladek wyzywią sie prezesi ZUS-u i urzędasy.
5, nadwyżki wpłat w razie twojej śmierci przed umowionym z Rządem terminem - rodzina nie zobaczy w formie spadku.
6. - Jak emeryt prowadzi działalność gospodarczą tez musi wpłacić do ZUS-u pieniądze!
7. - jeżeli na terminowy pogrzeb emeryta wydasz więcej, niż 4000 zł, ZUS nadwyżki wydatków Ci nie zwróci.
I td i tp... 00:40, 20.08.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%