Zamknij

Ta część społeczeństwa jest dyskryminowana przez urzędy?

11:30, 04.08.2015 N.CH
Skomentuj fot. depistphotos fot. depistphotos

Osoby posługujące się językiem migowym nie mają zagwarantowanego dostępu do usług publicznych na równi ze słyszącą częścią społeczeństwa. Taki wniosek płynie z kontroli przeprowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli w 60 instytucjach publicznych. Zdaniem NIK można tu mówić nawet o pewnej formie dyskryminacji.

Osoby niesłyszące i niedosłyszące mogą liczyć na pomoc tłumacza języka migowego i ułatwiony kontakt z urzędem po zmianach wprowadzonych przez rząd w kwietniu 2012 roku. Niestety w niektórych placówkach wciąż przepisy prawa obowiązują tylko w teorii. Większość skontrolowanych przez NIK instytucji publicznych nie była odpowiednio przygotowana do obsługi tej grupy petentów.

Okazuje się, że niemal wszystkie instytucje komunikaty przeznaczone dla ludzi niedosłyszących i głuchych przedstawiły w języku pisanym, błędnie zakładając, że wszyscy głuchoniemi w pełni rozumieją ten język. 

Na skontrolowanych 60 instytucji publicznych (są to urzędy wojewódzkie, urzędy gmin, starostwa powiatowe, urzędy skarbowe, a także w oddziały ZUS i komendy policji) tylko 3 stosowały internetowy komunikator audiowizualny lub sprowadzały na miejsce tłumacza języka migowego, gdy zachodziła potrzeba.

Niektóre urzędy zdecydowały się na przeszkolenie swoich pracowników. Z raportu NIK wynika, że  w ponad połowie zbadanych przypadków urzędnicy znali język migowy jedynie na poziomie podstawowym, a to nie wystarczało do efektywnego porozumienia się z osobami głuchymi, ani też do zastąpienia certyfikowanego tłumacza. 

- Środowisko niesłyszących zwróciło uwagę kontrolerów na trudności w porozumieniu się z przeszkolonymi urzędnikami administracji publicznej, którzy teoretycznie mieli być przygotowani do ich obsługi i na fakt, iż samo odbycie kursu bez praktyki w kontaktach z osobami posługującymi się językiem migowym jest dalece niewystarczające. W tej sytuacji wykupienie przez urzędy kursów można uznać za jedynie formalne wypełnienie ustawowego wymogu – czytamy na stronie NIK.

Jak jest we Włocławku?

Na przeszkolenie 3 pracowników zdecydowano się m.in. w Urzędzie Miasta we Włocławku (nie był on w grupie kontrolowanych przez NIK). Dwie osoby ukończyły II poziom kursu języka migowego, a jedna  I poziom. Jedna z nich uczestniczyła w szkoleniu przeprowadzonym przez Polski Związek Głuchych Oddział w Bydgoszczy, za które trzeba było zapłacić 630 zł. Pozostali pracownicy odbyli bezpłatne szkolenia w ramach programu prowadzonego przez Regionalne Centrum Integracji Europejskiej.

Urząd Miasta korzysta także z pomocy certyfikowanych tłumaczy, którzy przychodzą do placówki lub łączona jest z nimi rozmowa online, po tym jak osoba głuchoniema zapowie swoją wizytę na minimum trzy dni przed nią.

- Dotychczas zanotowano jedynie kilka przypadków skorzystania osób głuchych z pomocy tłumacza języka migowego przy załatwianiu formalności urzędowych. W związku z powyższym podjęte działania w pełni zabezpieczają realizację przez Urząd Miasta Włocławek ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się – poinformował Bartłomiej Kucharczyk, rzecznik prezydenta Włocławka.

Pracownicy Polskiego Związku Głuchych we Włocławku wielokrotnie podkreślali, że  po wprowadzeniu ustawowych zmian poprawiła się komunikacja instytucji publicznych z osobami głuchoniemymi, ale zastosowane rozwiązania nie są wystarczające. Osoby z problemami słuchu najczęściej proszą o pomoc bliskich lub tłumacza ze związku przy załatwieniu potrzebnych czynności urzędowych. 

Udogodnienia dla osób głuchoniemych wprowadziła także policja. W przypadkach zagrożenia życia osoby niesłyszące mogą wysłać zgłoszenie poprzez sms pod numer 697 052 112. Wiadomości odbierane są na monitorze komputera przez oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, który w zależności od jego treści zawiadamia patrol policji, pogotowie ratunkowe lub straż pożarną. W ten sposób osoby głuchonieme mogą poinformować także o planowanej wizycie na komendzie, dzięki czemu po przyjściu czekać będzie na nie tłumacz języka migowego. NIK podaje jednak, że żadna z jednostek policji, do czasu rozpoczęcia przez izbę kontroli, nie poinformowała o tej możliwości, przez co usługa ta była dla osób głuchoniemych praktycznie niedostępna. 

Z ankiet przeprowadzonych przez NIK w ramach kontroli wynika, że do kontaktów z osobami niedosłyszącymi i głuchymi słabo przygotowane są także instytucje zdrowia, uczelnie wyższe i szkoły. 

(N.CH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

lollol

11 1

Przez urzędników dyskryminowani są wszyscy, co prawda jest to małe pocieszenie, ale taka jest prawda. 12:08, 04.08.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

UrzędasPasożytUrzędasPasożyt

4 1

Nie ma sprawy POwołać rzecznika i dla rzecznika i rzecznika prasowego dla rzecznika oraz rozbudować całą infrastrukturę! Wtedy nie będzie "dyskryminacji" 12:39, 04.08.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XXIwiekXXIwiek

6 2

Hahahahahaha ......tylko głuchoniemi ? A emeryci , rencisci , młodzież - w POlskich urzędach czujemy się jak INTRUZI , ALBO NATRĘCI A NAWET W URZĘDACH SKARBOWYCH JAKO PRZESTĘPCY !!! Ale jak ma być inaczej skoro partyjna zakłamana POlityczna swołocz i zaraza uśmiecha się do obywatela tylko jak POtrzebuje jego głosu przy urnie ? Jak może być i naczej skoro dwóch (przepraszam) sk...ów aparatczyków partyjnch żrących i chaląjących za nasze POdatki określa nasz kraj ojczysty jako H....D....I KAMNIENI KUPA ????? A pani POkopana premier na to odPOwiada z głupim uśmiechem na masce ,,Nic sie nie stało ... nic sie nie stało , trzeba osądzić tych co to nagrali moich chłopców z rządu !!!!'' 12:41, 04.08.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JackJack

4 0

Zacznijmy od tego, że urzędy dyskryminują wszystkich klientów - niezależnie od zdrowia. 13:53, 04.08.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanJan

3 0

czemu głuchoniemi ?? my wszyscy jesteśmy nie tyle dyskryminowani co poprastu OLEWANI CIEPŁYM MOCZEM pozdrawiam Boże broń nic nie mam do głuchoniemych !!! 14:23, 04.08.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

robert/rowerzystarobert/rowerzysta

4 1

Kucharczyk nie boli Cie że tak łżesz ??? Śpisz spokojnie ?? Wracaj do radia hit puszczać disco polo człowieku. 14:25, 04.08.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%